X

معرفی مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره سگال

به هر کار با مرد دانا سگال (فردوسی)

سگال واژه­‌ای است فارسی به معنای اندیشه، فکر، برهان، مشورت، رایزنی، چاره­‌جویی (فرهنگ معین). پانزده سال پیش ما این نام را برای مرکزمان انتخاب کردیم به این امید که در مسیر رشد و بالندگی اندیشه‌ها گام برداریم. هنوز هم بر همان رأی و باوریم. مرکز مشاوره و خدمات روانشناختی سگال درسال 1383 با مجوز سازمان بهزیستی کشور تأسیس شد. از آن زمان تاکنون هدف ما ترویج استفاده از رویکرد شناختی رفتاری در آموزش، پیشگیری و درمان، و پژوهش در حوزه سلامت روان بوده و هست. نام سگال را به این دلیل انتخاب کردیم که در این رویکرد هدف اصلی اصلاح سبک تفکر (سگالیدن) است.

"سگالش جستن" یعنی مشورت گرفتن؛ "سگالش گرفتن" یعنی اندیشیدن و فکر کردن؛ "سگالشگری" یعنی مشورت و رایزنی

 

در سگال چه می­‌گذرد؟

سگال دغدغه سلامت روان جامعه فارسی زبان را دارد. به همین دلیل تمام فعالیت‌های این مجموعه در راستای ارتقا سلامت روان، پیشگیری از اختلالات روانی و درمان آنهاست. مخاطبین سگال دو گروه هستند شامل عموم مردم و متخصصان حوزه سلامت روان. برای عموم مردم دو دسته برنامه داریم: برنامه‌های آموزشی و برنامه‌های درمانی. خدمات درمانی هم به  شکل حضوری و هم در فضای مجازی ارائه می­‌شوند.

برنامه­‌های آموزشی سگال با هدف بهبود سلامت روان افراد جامعه و همچنین پیشگیری از بروز اختلالات روانی اجرا می­‌شوند. برای مثال آماده‌­سازی افراد برای ازدواج، آموزش مهارت­‌های زندگی به بزرگسالان، و رشد و افزایش عزت نفس (برای اطلاع از برنامه­‌های متنوع این حوزه این لینک را دنبال کنید.

برنامه­‌های درمانی سگال شامل روان‌درمانی و درمان روانپزشکی است. روان‌درمانی در این مرکز در چارچوب انواع مدل­‌های شناختی رفتاری، به  شکل حضوری و آنلاین {هایپرلینک} انجام می­‌شود و شامل درمان­‌های انفرادی، گروه­‌درمانی، زوج­‌درمانی و مشاوره است. مخاطبین ما نوجوانان و بزرگسالان هستند. مشکلات و اختلالاتی {هایپرلینک} نظیر وسواس­‌های فکری و عملی، افسردگی، انواع ترس‌­ها، اضطراب و نگرانی، اضطراب اجتماعی و کمرویی، پنیک، اختلالات شخصیت، مشکلات همسران، کمال­گرایی، اهمال­کاری، عزت نفس پایین، مشکلات تنظیم هیجان، خشم و پرخاشگری و غیره در این مرکز تحت روان‌درمانی، مشاوره و درمان دارویی توسط متخصصین قرار می­‌گیرند.

گروه دوم مخاطبان مرکز سگال متخصصان حوزه سلامت روان هستند. براین باوریم که مسئولیت این مجموعه به‌­عنوان یک مرکز سلامت روان، فقط ارائه خدمات سلامت روان به عموم جامعه نیست؛ و ضروری است که دغدغه آموزش علمی در حوزه شناختی‌­رفتاری را نیز داشته باشیم. بنابراین بخش عمده‌­ای از سرمایه­‌گذاری مجموعه سگال برروی تربیت متخصصین است. بدین منظور کارگاه­‌ها، دوره­‌ها و کلاس­‌های آموزشی چندی در سطوح مختلف درنظر گرفته شده ­است. از جمله این برنامه­‌ها می­‌توان تربیت مربی مهارت­‌های زندگی، درمان شناختی‌رفتاری برای اختلالات محور یک و مشکلات مختلف، سوپرویژن، زوج‌­درمانی، درمان خیانت، مشاوره قبل از ازدواج و آموزش همسران، طرحواره­‌درمانی، درمان فراشناختی، درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد، پژوهش کیفی، آسیب‌شناسی و مصاحبه تشخیصی، مدیریت و درمان خودکشی، مایندفولنس، درمان موارد مقاوم به درمان، و اختلالات شخصیت و غیره را نام برد. بخشی از برنامه­‌های آموزشی به شکل آنلاین هم برگزار می­‌شوند.

 

اعضای خانواده سگال چه کسانی هستند؟

ما به این که یک خانواده بزرگ هستیم افتخار می­‌کنیم، اعضای خانواده ما شامل اعضای هیئت علمی دانشگاه­‌ها، روان‌درمانگران و مشاوران، کادر اجرایی، مدرسان دوره­‌ها و پژوهش­گرانی است که بودنمان در کنار یکدیگر را نعمتی می­‌دانیم شایسته شکر پروردگار. این خانواده در 15 سال گذشته روزبهروز بزرگتر شده و مصداق خوبی برای کار تیمی است. می­‌توانید با تک­ تک اعضای خانواده سگال آشنا شوید.

 

رویکرد علمی سگال چیست؟

"درمان­‌های شناختی رفتاری" مجموعه­‌ای از نظریه­‌ها و یا مدل­‌های مداخلات روانشناختی هستند که وجه مشترک تمامی آنها مبتنی بر شواهد علمی بودن، پژوهش محوری و دغدغه افکار، رفتار و هیجان­ها را داشتن است. تمام تلاش ما براین است که از چارچوب مداخلات علمی بیرون نرویم. درمانگران و مشاوران ما همه در این مکتب تعلیم دیده و فعالیت می­‌کنند.

 

آدرس جدید مرکز

مرکز سگال از اول اسفند ۱۳۹۸ در آدرس جدید مستقر شده است.

آدرس: میدان آرژانتین ابتدای خیابان بخارست (احمدقصیر) کوچه ۱۷ پلاک ۱۸ طبقه آخر

 تلفن‌های تماس:

۰۲۱۸۸۱۰۰۳۵3

۰۲۱۸۸۱۰۰۳۵4

درباره سگال

"درمان­‌های شناختی رفتاری" مجموعه­‌ای از نظریه­‌ها و یا مدل­‌های مداخلات روانشناختی هستند که وجه مشترک تمامی آنها مبتنی بر شواهد علمی بودن، پژوهش محوری و دغدغه افکار، رفتار و هیجان­‌ها را داشتن است. تمام تلاش ما براین است که از چارچوب مداخلات علمی بیرون نرویم. درمانگران و مشاوران ما همه در این مکتب تعلیم دیده و فعالیت می­‌کنند...

>> درباره سگال